Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Dmuchawa (pompa) do napowietrzania stawu rybnego i akwenów wodnych

  • Produkty
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 1


Dmuchawy w wersji ATEX (3 strefa) dostępne również w sprzedaży.
W celu przygotowania oferty prosimy o kontakt z działem technicznym.

Ikona ATEX - 3 strefa

Oferowane pompy napowietrzające (nazywane także dmuchwami lub wentylatorami bocznokanałowymi) to specjalistyczne urządzenia stosowane w zróżnicowanych branżach przemysłowych. Wspomniana pompa może także służyć do napowietrzania stawów rybnych, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!

Rola napowietrzania w akwenach wodnych. Zastosowanie dmuchaw bocznokanałowych i dyfuzorów napowietrzających.

Napowietrzanie zbiorników, stawów rybnych, oczek wodnych i innych akwenów, w których są hodowane ryby to bardzo istotny zabieg. Sam proces napowietrzania polega na dostarczeniu tlenu do wody dzięki czemu poprawiają się warunki hodowlane ryb. Dzięki większej zawartości tlenu w wodzie znacząco zmniejszamy tzw. strefy beztlenowe, w których ryby zdychają. W przypadku braku dotleniania obumiera  roślinność, na dnie zbiornika gromadzi się muł, zachodzą procesy amonifikacji, denitryfikacji, powstawania siarkowodoru. Na powierzchni zbiornika zaczynają pojawiać się glony
(w tym groźne dla ludzi i zwierząt sinice), zmniejszając dostęp światła do wody, co skutkuje pogorszeniem parametrów wody, która staje się mniej zdatna do hodowli zdrowych ryb. Odpowiednie natlenienie wody szczególnie na większych głębokościach, gdzie ryby przebywają w cieplejszej strefie zapewnia lepszy i szybszy ich rozwój.

Dyfuzor napowietrzający zbiorniki rybne Dyfuzor do napowietrzaniaStaw bez i z napowietrzeniem

Do napowietrzania używa się m.in. pomp bocznokanałowych, które pracują w trybie nadciśnienia. Pompa, w obudowie której obracający się wirnik spręża powietrze zasysane z atmosfery do wartości 0,2 – 0,7 bar, które jest transportowane przewodem najczęściej na dno zbiornika i dostarczane do dyfuzora, który wytwarza bardzo dużą ilość drobnych pęcherzyków powietrza. Aby sterować wydajnością i ciśnieniem strumienia powietrza dostarczanego do dyfuzora możemy: zastosować zawór bezpieczeństwa – zmniejszający poziom nadciśnienia do określonego poziomu, użyć zaworu tłumiącego przepływ, bądź zainstalować przemiennik częstotliwości (falownik) w celu płynnej zmiany prędkości obrotowej wirnika dmuchawy. Wpływ na właściwy dobór dyfuzora, dmuchawy i przewodów mają takie czynniki jak: wielkość, objętość akwenu; głębokość instalacji dyfuzora; ich ilość; średnica i długość przewodów jak nawet rodzaj prowadzonej hodowli ryb.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty dmuchaw bocznokanałowych, dyfuzorów oraz przewodów i elementów złącznych. Aby zaoferować optymalny zestaw dla Państwa aplikacji prosimy o kontakt z działem techniczno-handlowym.

Faq - Pompy do napowietrzania stawów - Najczęściej zadawane pytania

Dmuchawa do napowietrzania stawów tłoczy powietrze przez dyfuzory, które rozprowadzają małe bąbelki powietrza po stawie, zapewniając odpowiednie natlenienie wody.

Napowietrzanie pomaga w utrzymaniu zdrowego ekosystemu stawu, promując wzrost korzystnych bakterii, redukując nagromadzenie osadów i zapobiegając martwym strefom bez tlenu, co jest niekorzystne dla ryb i roślin.

Ważne czynniki to wielkość stawu oraz głębokość wody.

Dmuchawę najlepiej umieścić w suchym, chłodnym, zadaszonym i dobrze wentylowanym miejscu.

Tak, napowietrzanie w zimie zapobiega całkowitemu zamarznięciu stawu, umożliwiając wymianę gazów między wodą a atmosferą, co jest kluczowe dla przeżycia ryb.

Do objawów niewystarczającego napowietrzania należą: obumieranie ryb, nadmierna roślinność wodna, przykry zapach oraz powstawanie osadów na dnie stawu.

Zaleca się regularne sprawdzanie dmuchawy co najmniej raz w roku, czyszczenie filtrów i sprawdzanie wszystkich komponentów pod kątem ewentualnych uszkodzeń.

Optymalna głębokość zależy od wielkości i głębokości stawu. Zazwyczaj dyfuzory umieszcza się w miejscach, gdzie głębokość pozwala na efektywne rozprowadzanie powietrza, ale jednocześnie nie jest na tyle głęboko, aby powodować nadmierne mieszanie wód.

Tak, powietrze dostarczane do dmuchawy powinno być wolne od zanieczyszczeń i wilgoci. Zaleca się korzystanie z filtrów powietrza na wlocie do dmuchawy.

Typowe zabezpieczenia to termiczne przekaźniki przeciążeniowe, zawory bezpieczeństwa oraz filtracja powietrza na wejściu, chroniące dmuchawę przed zanieczyszczeniami i przegrzaniem.

Formularz kontaktowy

 

Administratorem danych osobowych jest firma Pneumat System Sp. z o.o. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności.

Doradca ds. techniczno-handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Aleksandra Wójcicka
Doradca ds.
techniczno-handlowych
tel.: 71 325 74 00
email: proznia@pneumat.com.pl

Doradca ds. techniczno-handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Aleksandra Wójcicka
Doradca ds.
techniczno-handlowych
tel.: 71 325 74 00
email: proznia@pneumat.com.pl