Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

BEKOMAT - automatyczny spust kondensatu

  • Produkty
Napięcie:
230V/50-60Hz
Częstotliwość serwisu:
12 miesięcy
Maksymalna wydajność sprężarki:
2,5 m³/min
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 18
Napięcie:
230VAC/50-60Hz
Częstotliwość serwisu:
12 miesięcy
Maksymalna wydajność sprężarki:
30 m³/min
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 2

Wykorzystując ponad 25-cio letnie doświadczenie firmy BEKO TECHNOLOGIES w dziedzinie odprowadzania kondensatu ze sprężonego powietrza skonstruowano nową generację drenów kondensatu z serii BEKOMAT®. Jest to innowacyjne rozwiązanie dające użytkownikom nowe i dodatkowe korzyści. Dreny BEKOMAT® 31/32 to udoskonalenie sprawdzonego rozwiązania. Jeszcze bardziej niezawodne, szybkie i proste w montażu. Obsługa serwisowa spustu kondensatu, która dotychczas zajmowała godziny teraz ogranicza sie do kilku sekund. BEKO TECHNOLOGIES osiągnęło ten cel dzięki nowej konstrukcji. Dren składa się tylko z dwóch elementów połączonych ze sobą szybkozłączem. Spust kondensatu BEKOMAT® 31/32 to niezawodne rozwiązanie firmy BEKO TECHNOLOGIES które juz dziś wyznacza standardy na przyszłość.


Bekomaty - zrzuty kondensatu

Spusty, zrzuty kondensatu - zalety

Automatyczny spust do kondensatu BEKOMAT® został zaprojektowany do elektronicznie sterowanego odprowadzania kondensatu z systemów sprężających powietrze.

Automatyczne spusty kondensatu BEKOMAT® funkcjonują bez zbędnej utraty sprężonego powietrza przy równocześnie minimalnym zużyciu energii. Odbiorcy doceniają przede wszystkim wysoką skuteczność ekonomiczną i niezawodność tego urządzenia: ponad 1,000,000 jednostek spustu kondensatu typu BEKOMAT® zainstalowano do tej pory u zadowolonych klientów na całym świecie. BEKOMAT® firmy BEKO TECHNOLOGIES osiągnął status przemysłowego standardu nie tylko ze względu na swoją niezwykłą niezawodność ale przede wszystkim z powodu swego energooszczędnego trybu pracy bez zbędnej utraty sprężonego powietrza. Automatyczne zrzuty kondensatu BEKOMAT® mają ewidentną przewagę nad spustami sterowanymi pływakiem albo spustami sterowanymi czasowo.

Zdecydowane zalety automatycznych spustów kondensatu BEKOMAT® w porównaniu ze spustem pływakowym:

• dren kondensatu BEKOMAT® nie zanieczyszcza się, co z kolei wpływa korzystnie na jego niezawodne funkcjonowanie

• spust kondensatu wyposażony jest w system sygnalizacji usterek – Alarm

• BEKOMAT® jest urządzeniem wymagającym minimalnego dozoru

• duży przekrój urządzenia pomaga uniknąć emulgacji

 

Walory drenu BEKOMAT® w porównaniu ze spustem czasowym:

• tryb pracy urządzenia BEKOMAT® dostosowany jest do bieżącej ilości kondensatu

• zrzut kondensatu działa bez zbędnej utraty sprężonego powietrza

• urządzenie jest wyposażone w system sygnalizacji usterek – Alarm

• duży przekrój urządzenia pomaga uniknąć emulgacji

Spust kondensatu BEKOMAT - ujęcie techniczne

- Ekonomiczność – zautomatyzowane inteligentne sterowanie zrzutem kondensatu przeciwdziała niepożądanym stratom powietrza oraz pozwala na zaoszczędzenie energii.

- Niezawodność – zintegrowany czujnik pojemnościowy nie eksploatuję się i działa aktywnie na każdy typ kondensatu (także na olej). Praca zaworu nie ulega przestojom nawet przy znaczącym zanieczyszczeniu kondensatu.

- Montaż – łatwe podłączenie zrzutu kondensatu do instalacji pneumatycznych ze względu na równoległe położenie wlotu i wylotu kondensatu na jednej płaszczyźnie.

- Pewność – zawór spustu kondensatu którego cykl pracy jest ciągle pod samokontrolą, świecące diody natomiast informują o prawidłowej pracy urządzenia.

Diody zrzutu kondensatu BEKOMATDiody świecące na spuście kondensatu BEKOMAT

- Bezpieczeństwo – cała aparatura elektroniczna złożona jest ze scalonego modułu sieciowego i jednostki sterowniczej, której cykl pracy przebiega pod napięciem bezpiecznym 24V DC. Kiedy usuniemy łącznik wtykowy, urządzenie odłączy się od modułu sieciowego. Daje to gwarancję bezpiecznej obsługi serwisowej bez obecności elektryka.

Dobór spustów kondensatu

Rodzaj zrzutu kondensatu BEKOMAT można dobrać bazując na parametrach wydajnościowych i ciśnienia pracy sprężarki, miejsca gdzie ma być zainstalowany i typ wytwarzanego kondensatu.

Dla kondensatów olejowych dedykowane są spusty kondensatu model 21 wykonane z tworzywa oraz zrzuty kondensatu aluminiowe – modele 12 i 16. Ostatnie dwa modele mogą być również używane do kondensatów bezolejowych o dużej agresywności – taki spust kondensatu jest wykonany z utwardzonego aluminium. Wśród opcjonalnego osprzętu możemy wyróżnić zestawy podłączeniowe do dopływu i odpływu kondensatu, termiczne osłony czy zestawy grzewcze.

Spusty kondensatu BEKOMAT stosowane są przy:
- wymagających i maksymalnie agresywnych kondensatach
- warunkach narażonych na wystąpienie wybuchu
- warunkach próżniowych i niskich ciśnieniach
- obligatoryjnym odwadnianiu wybranych stopni kompresora podczas biegu jałowego

Technologia zastosowana dla zrzutu kondensatu BEKOMAT 14

Rysunek 1:
(1) Kondensat odpływa otworem wlotowym.
(2) Komora spustowa w której gromadzi się kondensat. Zawór membranowy jest zamknięty dopóki zawór elektromagnetyczny (4) i kanał sterujący (3) nie zapewnią ciśnienia stabilizującego nad powierzchnią membrany (5). Zwiększona powierzchnia nad membraną daje znaczną siłę dociskową, co z kolei zapewnia w pełni szczelne zamknięcie zaworu

 

Technologia beko zrzut kondensatu szkic

Rysunek 2:
W przypadku napełnienia się zbiornika (2) kondensatem i osiągnięcia max. poziomu (Ni2), pojemnościowy czujnik poziomu (6) uruchomi elektrozawór który zamknie kanał sterujący by następnie otworzyć kanał odciążający. Wówczas ciśnienie nad membraną zostanie zniwelowane, przestanie działać siła dociskająca, membrana uniesie się w gnieździe zaworu (7), a ciśnienie będzie wypychać zgromadzony kondensat przez kanał wylotowy(8).

Budowa spustów kondensatu BEKOMAT 31/32 i 33

BEKOMAT 31/32 - budowa spustów kondensatu BEKOMAT 33 - budowa spustu kondensatu

BEKOMAT 31/32/33 - zasada działania

BEKOMAT 31/32

Spust kondensatu bekomat 31/32 opróżniony zasada działania

Bekomat 31/32 napełniony zasada działania


Stan opróżniony
:

Kondensat przesyłany jest do spustu BEKOMAT przez wlot (1) gdzie następuje jego skumulowanie w zbiorniku (2). Czujnik pojemnościowy (3) zapewnia stałą kontrolę poziomu napełnienia i gdy zbiornik się napełni następuje przesył sygnału do elektronicznego sterownika.

Stan napełniony:
Następuje załączenie sterującego zaworu (4), z kolei membrana (5) powoduje otwarcie kanału wylotowego (6) którym odciągany jest kondensat. Kanał wylotu zamyka się po całkowitym opróżnieniu zbiornika kondensatu. Wszystko przebiega szczelnie przez co nie występują straty sprężonego powietrza.

BEKOMAT 33

Bekomat 33 spust kondesatu opróżniony zasada działaniaZrzut kondensatu bekomat 33 napełniony zasada działania
stan opróżniony stan napełniony

Grzałki do BEKOMATU 12/13/14

KodNapięcie[V]Temperatura min / max [°C]Grzałka do BEKOMATU
XZKA00121200/230 VAC-15,-25/+60
XZKA00221100/115 VAC-15,-25/+60
XZKA0031124 VAC/VDC-15,-25/+60

Izolacje do BEKOMATU 12/13/14

KodPrzeznaczenie  Izolacja do BEKOMATU 12/13/14
XZ KA12002Bekomat®12
XZ KA13001Bekomat®13
XZ KA14001Bekomat®14

Faq - BEKOMAT - Najczęściej zadawane pytania

Bekomat to marka spustów kondensatu stosowanych w systemach sprężonego powietrza. Są one zaprojektowane do automatycznego usuwania skroplin/kondensatu  z instalacji bez utraty sprężonego powietrza.

Skropliny mogą prowadzić do korozji i uszkodzeń w systemie sprężonego powietrza, powodując zwiększenie kosztów eksploatacji, ryzyko awarii urządzeń sterowanych pneumatycznie oraz potencjalne problemy z jakością powietrza.

Bekomat działa na zasadzie wykrywania poziomu skroplin wewnątrz wbudowanego w nim zbiorniczka. Gdy poziom skroplin osiągnie określony poziom, separator automatycznie je odprowadza przez otwarcie zaworu elektromagnetycznego na określony, krótki  czas– bez strat sprężonego powietrza.

Nie, instalacja Bekomatu jest stosunkowo prosta i można ją przeprowadzić z użyciem standardowych narzędzi. Ważne jest jednak, aby przestrzegać wskazówek podanych w instrukcji dostarczonej przez producenta.

Bekomat automatycznie odprowadza skropliny, gdy tylko zostaną wykryte, co eliminuje potrzebę ręcznego opróżniania lub regulacji czasów otwarcia zaworu spustowego. Dodatkowo Bekomat jest wyposażony w układ detekcji poprawności działania z układem „self-test” oraz w sygnalizację alarmową w postaci diody LED.

Tak, Bekomat jest zaprojektowany tak, aby unikać strat sprężonego powietrza podczas usuwania skroplin, co przekłada się na niższe zużycie energii w całym systemie.

Korzyści to m.in. zwiększona wydajność systemu, oszczędność energii, zmniejszenie ryzyka korozji i uszkodzeń oraz poprawa jakości powietrza.

Zależy to od warunków eksploatacji i stopnia zanieczyszczenia systemu. Jednak regularne kontrole i konserwacja są zalecane przynajmniej 1x /rok.

Bekomat oferuje różne modele separatorów skroplin, dostosowane do różnych wymagań systemów sprężonego powietrza – od niewielkich systemów po duże instalacje przemysłowe. Dostępne są także wersje specjalne, np. o podwyższonej odporności na korozję , do instalacji niskiego ciśnienia lub podciśnienia.

Tak, istnieją modele Bekomat przystosowane do pracy w systemach o wysokim ciśnieniu PN 40, PN 50, PN 63.

Problemy mogą obejmować uszkodzenia spowodowane zanieczyszczeniami, awarie sensorów czy uszkodzenia mechaniczne. Prawidłowy montaż, regularne kontrole i konserwacja są kluczem do unikania większości tych problemów.

Tak, Bekomat jest zaprojektowany tak, aby być kompatybilnym z większością sprężarek, filtrów i zbiorników dostępnych na rynku.

Bekomat posiada wskaźnik lub alarm sygnalizujący potrzebę konserwacji lub potencjalne problemy z odpływem kondensatu.

Tak, Bekomat jest zaprojektowany do pracy w różnych środowiskach, w tym w miejscach o wysokiej wilgotności,  a także np. do skroplin o niskim pH.

Zaleca się instalację Bekomat w pionie, w miejscu łatwo dostępnym do konserwacji oraz z dala od źródeł ciepła. Warto pamiętać, by Bekomat był zamontowany za zaworem odcinającym ręcznym (kulowym), co umożliwia dokonywanie niezbędnej, okresowej konserwacji spustu bez zatrzymywania przepływu powietrza w instalacji – np. pod zbiornikiem, cyklonem lub pod filtrem.

Tak, niektóre zaawansowane modele Bekomat mają możliwość zdalnego monitoringu, co pozwala na śledzenie stanu urządzenia w czasie rzeczywistym.

Podstawowym objawem jest brak odprowadzania kondensatu, sygnalizowany zwykle zaświeceniem się diody na panelu Bekomatu. Regularnie podejmowane czynności konserwacyjne (tj. wymiana komponentów podlegających zużyciu, dostępnych w zestawach serwisowych) zapewniają niezawodne działanie Bekomatu przez wiele lat.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Krzysztof Kornacki
Product Manager
tel.: 71 325 74 00
email: uzdatnianie@pneumat.com.pl

Biogram

W zespole doradców technicznych Pneumat. od 2021 roku. Wcześniej przez wiele lat doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży, wsparcia technicznego, aftermarketu i serwisu w polskich oddziałach międzynarodowych firm-producentów w branży osuszania i filtracji przemysłowej oraz procesowej. Specjalista wsparcia technicznego w zakresie uzdatniania gazów i cieczy oraz generatorów gazów dla przemysłu i laboratoriów. Z oddaniem, rzetelnością i pasją współpracuje z Klientami, pomagając w doborze optymalnych rozwiązań.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Krzysztof Kornacki
Product Manager
tel.: 71 325 74 00
email: uzdatnianie@pneumat.com.pl

Biogram

W zespole doradców technicznych Pneumat. od 2021 roku. Wcześniej przez wiele lat doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży, wsparcia technicznego, aftermarketu i serwisu w polskich oddziałach międzynarodowych firm-producentów w branży osuszania i filtracji przemysłowej oraz procesowej. Specjalista wsparcia technicznego w zakresie uzdatniania gazów i cieczy oraz generatorów gazów dla przemysłu i laboratoriów. Z oddaniem, rzetelnością i pasją współpracuje z Klientami, pomagając w doborze optymalnych rozwiązań.